Acquiro har netop afsluttet et forløb med fokus på forandringsledelse i Region Sjælland. Vi har udviklet to Forandringsguides: en til lederne og en til projektlederne. De to Forandringsguides giver viden og fælles sprog om forandringsledelse og indeholder desuden en række konkrete værktøjer. Værktøjerne er specifik tilpasset de udfordringer, som regionen står over for. For ledernes vedkommende drejer det sig om små og store forandringer i dagligdagen, hvor medarbejderne skal motiveres til nye opgaver og arbejdsformer. For projektlederne handler det om implementering af store IT-projekter i regionen med op til 17.000 brugere på sygehuse og i psykiatrien.
Forløbet indeholdt også kurser for både ledere og projektledere, hvor de to guides blev introduceret, og der blev trænet i brug af værktøjerne på konkrete cases. Anbefalingen fra Michael Mølkær Jensen, IT-udviklingschef, Region Sjælland lyder:
“Vi har i Koncern IT Region Sjælland samarbejdet med Acquiro omkring udvikling af en forandringsguide samt et kursusforløb i forandringsledelse af såvel linie-ledere som projektledere. Samarbejdet med Monica har været upåklageligt og vi er meget tilfredse med hele forløbet. Jeg forventer at den udarbejde forandringsguide fremadrettet vil blive et meget centralt værktøj, når vi arbejder med forandringer.”